skip to Main Content

Senas tradīcijas

Apmēram 1880 gadā Urias Šatcs nodibināja aptiekas preču veikalu Jaunjelgavā (tolaik Frīdrihštate). Kopš tā laika profesijas ķīmijā un tai tuvās nozarēs kļuva par tradicionālām ģimenē. Viņa dēlu uzņēmumi atradās jau lielpilsētās – Rīgā un Lodzā (Polija).

Liela uzmanība tika pievērsta izglītībai – jaunieši absolvēja augstskolas Tartu un Maskavā, Rīgā un Parīzē. Starp viņiem bija farmaceiti, ķīmijas inženieri, ķīmijas pasniedzēji, pētnieki. Viņi pētīja alkaloīdus (19. gs beigās), strādāja biotehnoloģijā pie alternatīvas degvielas iegūšanas metodēm (20.gs. sākums), pētīja hromatogrāfijas likumsakarības un nodarbojās ar stereospecifisko organisko sintēzi (20.gs. beigas).

Interese par ķīmiju noteica arī komercdarbības virzienus. U.Šatca pēctečiem piederēja aptieka un ķīmisko preču veikals, klīniskā laboratorija, viņi nodarbojās ar kosmētikas un gumijas preču izgatavošanu, būvēja eksperimentālas iekārtas ķīmiskai ražošanai. 1940. g. privātā komercdarbība Latvijā tika aizliegta, un šie uzņēmumi pārstāja eksistēt.

Komercdarbības atdzimšana

1980. gadu beigās situācija sāka mainīties un parādījās ekonomikas atbrīvošanas pazīmes. Tajā laikā Viktors Šatcs nodarbojās ar hromatogrāfijas pētījumiem Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Bez teorētiskā rakstura rezultātiem tika uzkrāta arī nopietna praktiskā bagāža, kuru izmantoja firmas TETRA darbībā. 1988-1991 gados šis uzņēmums ražoja materiālus hromatogrāfijai (stacionārās fāzes, cietfāzes ekstrakcijas ierīces, reaģenti, standartvielas) un ieviesa PSRS teritorijā vairākus modernus, līdz tam maz pazīstamus produktus. Tā šajā paaudzē tika iegūta pirmā pieredze komercdarbībā.

1992-

1992. gadā korporācija Millipore, kas tolaik strādāja filtrācijas un hromatogrāfijas laukā, nolēma dibināt savu izplatīšanas tīklu Baltijā. Viktoram Šatcam tika piedāvāts kļūt par Millipore izplatītāju Latvijā. 1993. g. oktobrī tika nodibināta SIA Faneks. Uzsākot darbību modernās aparatūras laukā, centrālā ideja bija balstīt savas pūles uz darbinieku konkrētām profesionālām zināšanām un pieredzi atbilstošās nozarēs, uz pilnvērtīga potenciāla veidošanu iekārtu apkalpošanas jomā. Katrs darbinieks, kas nāca strādāt pie mums tajos gados, nesa savu ieguldījumu uzņēmuma kompetences bagāžā.

Šodien Faneks ir viens no vadošajiem uzņēmumiem, kas piedāvā Latvijas tirgū analītiskās iekārtas, kalibrēšanas pakalpojumus, industriālās iekārtas un piederumus, veic aparatūras apkalpošanu, konstruē, komplektē un izgatavo iekārtas pēc klientu pasūtījumiem, sniedz analītiskos pakalpojumus. Uzņēmums ir piedalījies liela mēroga projektu realizācijā rūpniecībā un laboratorijās, vairāki no tiem pārsniedza viena miljona eiro slieksni.

Back To Top